Czas płynie

Panta rhei, czyli wszystko płynie, powiedział...

Heraklit z Efezu  (ur. ok. 540 p.n.e., zm. ok. 480 p.n.e.) –  filozof grecki, zaliczany do jońskich filozofów przyrody, urodzony w mieście Efez, w Jonii, u wybrzeży Azji Mniejszej. Autor pism kosmologicznych, politycznych i teologicznych. Pochodził ze szlachetnego rodu. Mało wiadomo o jego dziecięcych latach i edukacji, on sam uważał siebie za samouka i mędrca. Nazywany był „Ciemnym”  oraz „Płaczącym Filozofem” ze względu na wariabilistyczną koncepcję świata i człowieka, trudny do zrozumienia styl piśmiennictwa oraz samotne życie, które prowadził. Swoje poglądy przedstawiał za pomocą alegorii i aforyzmów, tak aby mogli je zrozumieć jedynie nieliczni wtajemniczeni.
Najbardziej znanym elementem filozofii Heraklita jest koncepcja zmiany jako centralnego elementu świata (panta rhei, wszystko płynie), jak Heraklit określił to w słynnym zdaniu „niepodobna wstąpić dwukrotnie do tej samej rzeki”(bo już napłynęły do niej inne wody). Wierzył w jedność przeciwieństw, twierdząc, że „droga w dół i w górę jest jedna”
Istniejącym rzeczom można jego zdaniem przypisać pary przeciwnych właściwości: ciepło, zimno, jasność, ciemność. 
(źródło: wikipedia) 
Czas płynie, a my wraz z nim. Nigdy już nie wejdziemy do tej samej rzeki. Ale czy chwytamy czas, doceniamy czas, nie marnujemy czasu? 
Czas to temat naszych następnych kreatywnych spotkań. Przyłączcie się do nas w piątek 12 stycznia, lekcja 8, sala 20.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Co ma pręgierz do Żmigrodu?